Gå til sideinnhold
Hjem / Gaver og sponsing / Vekst- og nyskaperprisen / Teknologiselskapet som leder an i den maritime nullutslippsrevolusjonen
Bilde fra SEAM AS.

Teknologiselskapet som leder an i den maritime nullutslippsrevolusjonen

SEAM er en av bedriftene som er nominert til årets Vekst- og nyskaperpris.

SEAM AS er i dag en verdensledende leverandør av nullutslippsløsninger til maritim industri. Men reisen startet i det små: tilbake i 2003 som en ren automasjonsleverandør. I 2016 tok selskapet steget videre til å utvikle og levere komplette kraftsystemer og i dag er SEAM en totalleverandør av hybride og helelektriske løsninger til skip over hele verden.

– Vi har kommet dit vi er fordi vi har utrolig dyktige kolleger som kan skip og vet hva de holder på med. Det er grunnlaget for at vi lykkes, forteller CEO Gunvald A. Mortvedt.

Teknologi som flytter grenser

Kjernen i SEAMs teknologi er en egenutviklet automasjonsplattform som ligger til grunn for alle selskapets leveranser. Denne kombineres med selskapets kraftsystemer og eksterne løsninger for å skape komplette pakker skreddersydd for ulike fartøy; fra ferjer og bulkskip til offshorefartøy og autonome skip.

– Det unike vi gjør, er at vi bruker de samme systemene på forskjellige måter tilpasset ulike fartøy. Grunnfundamentet er det samme, men vi tilpasser bruken til kundens behov; om det er batteri, hydrogen eller ammoniakk som energikilde, forklarer Gunvald.

Denne fleksibiliteten gjør at SEAM kan tilby skreddersydde nullutslippsløsninger for et bredt spekter av fartøytyper, og posisjonerer selskapet i front av den grønne omstillingen i maritim sektor.

Global etterspørsel, lokal leveranse

SEAM har de siste årene opplevd sterk vekst både nasjonalt og internasjonalt, med en inntektsøkning på 37 % fra 2021 til 2024. En viktig nøkkel har vært å styrke salgsteamet, slik at selskapet kan jobbe enda tettere med kundene. Samtidig har SEAM standardisert både engineering- og produksjonsprosessene, noe som gjør at de kan levere kostnadseffektivt fra Norge – i konkurranse med aktører i utlandet.

– Når vi produserer alt her fra Husøy, må vi være effektive for å konkurrere mot utlandet. Derfor jobber vi kontinuerlig med å strømlinjeforme prosessene våre, slik at vi kan levere helhetlige løsninger raskt og med høy kvalitet, sier Gunvald.

Bilde fra arbeidsmiljøet i SEAM.

Folkene som gjør forskjellen

Reisen til SEAM har krevd et stort fokus på kompetanseheving og opplæring. Rekruttering og utvikling står derfor høyt på agendaen. 

Med 170 ansatte, hvorav rundt 100 ingeniører, er SEAM nå et av de største kompetansehusene på elektro og automasjon på Haugalandet. De har over 20 lærlinger, fadderprogram for ingeniører, traineestillinger og rekrutterer også fagfolk fra andre bransjer. 

Kombinasjonen mellom unge, nye og erfarne fagfolk – noen med over 20 års fartstid i selskapet – gir trygghet, fleksibilitet og kreativitet i utviklingen av banebrytende løsninger. Dette mener Gunvald er grunnen til at bedriften har hatt suksess med, og er konkurransedyktig i, det grønne skiftet til havs.

– Vi utvikler våre egne fagfolk og det er helt avgjørende for å bygge videre på den kompetansen vi trenger. Våre ansatte er grunnmuren i SEAM, sier Gunvald.

Bilde av teknologi brukt hos SEAM AS.

Lokalt fotfeste

SEAM har hovedkontor og produksjon på Husøy, en strategisk plassering som gjør selskapet tett på både kunder og leverandører.

– Det er veldig viktig for oss å være lokalisert på Husøy. Vi ønsker å være en viktig bidragsyter for arbeidsmarkedet her, og jobber tett med både lokale leverandører og redere. Å være en del av næringslivet på Karmøy er viktig for oss, sier Gunvald.

Selskapet ser seg ikke bare som en global aktør, men også som en lokal verdiskaper – med sterke bånd til både industri og samfunn i regionen.

En viktig anerkjennelse

For SEAM er nominasjonen til Årets vekst- og nyskaperpris en bekreftelse på arbeidet som er lagt ned gjennom mange år.

– Vi er utrolig stolte av å være nominert. Det er en viktig anerkjennelse for alle de dyktige medarbeiderne våre. Innen maritim bransje er vi godt kjent, men lokalt er det ikke alltid like synlig hva vi bidrar med. Denne nominasjonen er en flott mulighet til å vise hva vi skaper her på Karmøy, avslutter Gunvald.

Artikkelen er produsert av Kommunikasjonshuset.

Gi oss tilbakemelding